تفاوت چرم مصنوعی PU و PVC

هر دو نوع چرم مصنوعی PU و PVC اغلب کاربرد یکسانی دارند، اما اکثر مردم تعریف روشنی در مورد آن ها ندارند. در حالت کلی در زبان انگلیسی برای هر دو نوع چرم اصطلاحات Faux leather، Imitation leather و Artificial leather که همگی به معنی چرم مصنوعی است استفاده می شود.

چرم مصنوعیبه این ترتیب شباهت و تفاوت این دو نوع چرم مصنوعی در ادامه و در بخش های مختلف بررسی خواهند شد.

ترکیب مواد

  • لایه پایین(زیرین): هر دو نوع چرم مصنوعی چرم مصنوعی PU و PVC می توانند لایه زیرین یکسانی مانند پارچه، منسوج بی بافت و غیره داشته باشند. معمولاً برای تولید چرم PU از محصولات با کیفیت بهتر و هزینه بالاتری نسبت به چرم PVC استفاده می شود.
  • لایه میانی: چرم PVC دارای لایه پلی وینیل کلرید و PU دارای لایه پلی اورتان است.
  • پوشش رویی: در واقع یک لایه دیگر در بالا وجود دارد که جوهر چاپ یا نوعی پوشش برای دستیابی به رنگ ها، نقش ها در نظر گرفته می شود که در هر دو نوع چرم مصنوعی وجود دارد.

چرم مصنوعی

فرایند تولید چرم مصنوعی

برای لایه پایینی(زیرین) در چرم PVC از مواد نازک‌تر استفاده می‌کند در حالی که در چرم PU از مواد ضخیم‌تر استفاده می‌شود. در ادامه پلی وینیل کلرید یا پلی اورتان را به حالت مایع روی لایه زیرین پخش می شود. این قسمت می تواند با توجه به کاربرد محصول یا نیاز مشتری ضخامت و نرمی متفاوتی را در ادامه برای محصول نهایی ایجاد کند. در پایان نیز لایه رویی به صورت یک الگوی از پیش تعیین شده روی لایه میانی ایجاد می شود.

قرار دادن الگو و رنگ

فرایند شکل دهی الگوی رنگ روی چرم مصنوعی PVC بیشتر شبیه فرآیندتکمیلی امبوسینگ(Embossing) است. به این ترتیب که از بلوک ها برای فشار دادن جوهر یا الگوی رنگی برای دستیابی به رنگ و الگوی مورد نیاز استفاده می شود. این در حالی است که چرم مصنوعی PU می تواند با همان فرآیند PVCتولید شود و یا از یک نوع کاغذ الگوی خاص برای ایجاد طرح استفاده شود.

کدام نوع چرم مصنوعی بهتر است؟

چرم PVC عموما سفت تر و ضخیم تر است، اما لزوما محکم تر نیست. سطح چرم مصنوعی PU محکم است، اما به راحتی خراشیده یا از بین می رود. به همین دلیل است که برخی از صندلی های ماشین به جای چرم PU از PVC ساخته می شوند . این در حالی است که چرم مصنوعی PU انتخاب بهتری برای صنعت پوشاک به حساب می آید.

مقاومت در برابر دما برای PVC در حدود 65 درجه سانتیگراد است و PU می تواند تا 95 درجه سانتیگراد مقاومت داشته باشد.

طرح های موجود در بخش پوشش رویی در چرم PVC عموما مشخص تر از نوع PU است.