داکرون و تریلن چیست؟

پلی استر یکی از پرکاربردترین الیاف نساجی در تولید پوشاک می باشد. این لیف به واسطه داشتن شاخص هایی همچون انعطاف پذیری بالا(یعنی راحتی استفاده)، مقاومت در برابر سایش(یعنی پرز نشدن)، مقاومت در برابر نور خورشید(UV)(یعنی تغییر رنگ ندادن)، استحکام کششی خوب(یعنی پاره نشدن) قیمت مناسب(یعنی )، جذب رطوبت کم(یعنی سنگین نشدن لباس) و خشک شدن سریع همواره در صنعت نساجی و پوشاک از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

داکرون و تریلن چیست؟

پلی استر دارای نام های تجاری مختلفی می باشد. هر یک از این نام های تجاری متعلق به یک کمپانی تولید کننده است. داکرون و تریلن از معروفترین نام های تجاری پلی استر می باشند.

شاخص های داکرون و تریلن

شما هم قطعا اگر در زمینه پوشاک فعالیت دارید دو نام داکرون و تریلن زیاد به گوشتان رسیده است و قطعا برایتان سوال بوده که این دو چه شاخص هایی دارند؟

شباهت

داکرون و تریلن هر در از پلیمریزاسیون پلی اتیلن ترفتالات تولید شده اند بنابراین ماده اولیه هر دو یکسان است. از این دو لیف در تولید نخ و پارچه استفاده می شود.

از این دو لیف برای تولید لباس های سبک مقاوم در برابر چروک، کالای خواب(ملافه و لایی بدون بافت در تولید رو تختی)، و به صورت عمده در تولید پارچه های بادبانی استفاده می شود(مخصوصا داکرون).

تفاوتت

تفاوت این دو لیف در نامگذاری آن ها و کمپانی تولید کنندشان می باشد. تریلن نام تجاری پلی استر متعلق به یک کمپانی بریتانیی بوده و داکرون نام تجاری از همین لیف متعلق به کمپانی  امریکایی دوپونت است.

نام های تجاری دیگر

صرف نظر از الیاف ذکر شده در بالا، پلی استر به وسیله شرکت های شیمیایی در نقاط دیگر دنیا به بازار عرضه می شود که مهمترین آن ها عبارتند از ترویرا از آلمان، ترگال از فرانسه، ترتیال از ایتالیا،ترلنکا از هلند، تترون از ژاپن و کودل از آمریکا می باشند.

شباهت ها و تفاوت های داکرون و تریلن