جنس لباس دویدن

چهارمین مطلب ما در راستای لباس های ورزشی در طول برگزاری المپیک 2020 توکیو به لباس دویدن اختصاص خواهد داشت. مانند هر فعالیت هوازی، دویدن وقتی راحت تر می شود که لباسی داشته باشید که در درجه اول سنگین و دست و پا گیر نباشد همچنین در شرایط آب و هوایی مختلف بالاترین عملکرد را برای ورزشکار به همراه داشته باشد. در این مطلب عوامل و شاخص های مختلف مربوط به این لباس ها به تفکیک بیان می شوند:

شرایط آب و هوایی

لباس دویدن در شرایط نرمال آب و هوایی می بایست تهویه مناسبی داشته باشد همچنین در شرایط سرد و مرطوب نیز بهترین عملکرد را برای ورزشکار به وجود آورد. بخش های مختلف یک لباس دویدن(زنانه و مردانه) شامل، شلوار، جوراب شلواری، شلوارک، تیشرت، تاپ و کاور است. قطعا هوای پیرامون اسن که تعیین می کند برای راحت ماندن در مسیر به چه ترکیبی از این لباس ها نیاز است.

لباس مخصوص هوای گرم : برای روزهای گرم، لباس دویدن باید کمک کنند تا رطوبت از روی سطح پوست از بین برود. به این ترتیب بدن ورزشکار همواره خشک بوده و همچنان خنک نگه داشته می شود. ضمنا این لباس می بایست بدن ورزشکار را از  از اشعه خورشید محافظت کند. معمولا انتخاب عالی برای این نوع آب و هوا تیشرت یا تاپ، شلوارک و جوراب مناسب خواهد بود.

لباس های مخصوص هوای سرد: هنگامی که درجه حرارت پایین باشد، معمولا پوشیدن شلوار یا جوراب شلواری با یک جلیقه یا ژاکت نازک می باشد. این نوع پوشش اما برای ورزش های قهرمانی معمولا پیشنهاد نمی شود و جهت تمرین ها استفاده می شود.

جنس لباس دویدن

به طور کلی جنس های مختلف و متنوعی می توانند در این دسته لباس ها استفاده شوند که به تفکیک به هر مورد می پردازیم:

  1. پنبه؛ این جنس برای تمرین و فضاها تمرین(در فصل گرم) انتخاب مناسبی است اما به هیچ عنوان برای ورزش قهرمانی پیشنهاد نمی شود. علت این موضوع سنگین شدن لباس در جریان عرق کردن ورزشکار است. تردیدی نیست که این موضوع بر عملکرد ورزشکار حرفه ای تاثیر گذار خواهد بود.
  2. پلی استر؛ این جنس الیاف جذب رطوبت ندارد و تنها رطوبت و عرق را از سطح بدن ورزشکار دور می‌کند. بنابر این یک انتخاب عالی برای ورزشکاران حرفه ای ورزش دو و میدانی خواهد بود.
  3. پشم مرینوس؛ این جنس الیاف هیچ زمان نباید دست کم گرفته شود. شاخص های منحصر به فرد پشم مرینوس از جمله خاصیت تنظیم نگه داشتن حرارت بدن و خاصیت ضدمیکروب بودن طبیعی آن ازجمله شاخص های فوق العاده پشم مرینوس به حساب می آید.
  4. نایلون؛ نایلون همچون پلی استر شاخص های عالی دارد. انتقال رطوبت عالی به همراه خشک شدن سریع از جمله شاخص های فوق العاده این جنس به حساب می آید. از نایلون به طور خاص در تولید شلوارک و شلوار مخصوص دویدن بیشتر استفاده می شود.

جذب رطوبت

جذب رطوبت یکی از شاخص های مهم و تاثیر گذار در لباس های مخصوص دویدن به حساب می آید. جذب رطوبت بالا باعث سنگین شدن لباس شده و این مشکل بزرگی برای یک دونده حرفه ای حساب می شود. در حالی که جنس لباس هایی همچون پلی استر و نایلون جذب رطوبتی نداشته و تنها به کمک آن ها عرق از پوست دور می شود و به‌ سطح پارچه منتقل می گردد.

خشک شدن سریع

قطعا سوال برای شما پیش می آید به هر حال عرق خارج شده از سطح بدن بر روی لباس های از جنس پلی استر و نایلون باقی می ماند و مثل پنبه باعث سنگین شدن خواهد شد. تفاوت در چیست؟ پاسخ این است که رطوبت خارج شده از این جنس لباس ها با توجه به اندازه ناچیز آن ها به کمک حرارت پیرامونی و حرارت بدن به سرعت تبخیر می شوند. بنابراین لباس های از جنس پلی استر و نایلون خیلی سریع خشک می شوند و به این ترتیب این جنس لباس هیچ گاه حس سرما را برای ورزشکار به همراه نخواهد آورد.

شاخص UPF

لباس‌های مخصوص دویدن که دارای شاخص UPF بالایی باشند، سطح پوشش داده بدن ورزشکار را در برابر نور UV خورشید محافظت کنند. خاطر نشان می شود هر چه عدد مربوط به UPF بالا تر باشد حفاظت بیشتری از پوست‌ خواهد داشت.

جنس لباس دویدن