پارچه شمبری(Chambray)

یکی از پارچه های جذاب برای فصول مختلف سال پارچه های جین می باشد. اما در این مطلب قصد دارم به پارچه ای اشاره کنم که به جهت ظاهر بسیار شبیه جین بوده اما جین نیست. این پارچه شمبری(Chambray) نام دارد.

پارچه شمبری(Chambray)

این پارچه معمولا از الیاف طبیعی مثل پنبه و لینن و در برخی مواقع با ترکیب الیاف دیگر تولید می شود. پارچه شمبری با نام های کمبریک (cambric) یا باتیست (batiste) نیز معروف است. پارچه شمبری کشسانی ندارند و برای تولید لباس های گشاد و راحت مناسب می باشد. ضمنا کیفیت بالای این پارچه به جهت استحکام و مقاوت خوب آن در برابر پرز شدگی نیز بسیار قابل اهمیت است.

ظاهر این پارچه بسیار شبیه به پارچه جین است، اما جین نیست! ساختار بافت پارچه های جین معمولا سرژه بوده این در حالی است که پارچه شمبری بافت ساده دارد.

این پارچه در ایران به اسم جین و بعضا شمره به فروش می رسد. از پارچه های شمره که عموما ترکیب پنبه و پلی استر هستند برای تولید پیراهن استفاده می شود.

تفاوت شمبری با جین

همانطور که گفته شده به جهت ساختار بافت پارچه این دو پارچه با هم متفاوت هستند. در عین حال پارچه شمبری به مراتب سبک تر و خنک تر از پارچه جین بوده و مناسب دو فصل گرم سال یعنی بهار و تابستان است. لطافت و نرمی این پارچه به نسبت جین بسیار بیشتر است.

شستشو و نگهداری

برای شستشو و نگهداری این پارچه رعایت چند مورد ساده ضروری است:

  1. با درجه حرارت 30 درجه شستشو شود
  2. با لباس های با بافت بسیار متراکم شستشه نشود، چرا که می تواند به ظاهر این پارچه آسی برسد.
  3. استفاده از خشک کن ماشین لباسشویی با دور بالا باعث چروک شدن بیش از حد این پارچه خواهد شد.

پارچه شمبری