پارچه هاپسَک(hopsack)

یکی از پارچه های پرطرفدار مخصوصا در فصل بهار و تابستان، برای تولید کت های مردانه پارچه هاپسک(برای خواندن راحت تر هاپ-سَک)می باشد. فراموش نکنید کت های تولید شده از این پارچه برای فصول پاییز و زمستان نیز طرفداران خاص خود را دارد. از آنجایی که این پارچه از دسته پارچه های غیر رسمی در کت و کت و شلوار محسوب می شود لذا بسیار مورد توجه علاقه مندان به پوشیدن کت با تیشرت و پلوشرت است.

پارچه هاپسک

پارچه هاپسک(hopsack)

کلمه hopsack از انتهای قرن نوزدهم میلادی از hop-sack گرفته شد. hop به معنی رازک و sack به معنی گونی(ساک) بود، لذا این پارچه ها مخصوص گونی های حمل رازک بود و طی سال های زیاد از از چتایی تولید می شدند(منظور همان پارچه های گونی خودمان!). با گذشت سال ها کاربری این پارچه تغییر کرد و امروزه هاپسک به عنوان پارچه مخصوص لباس با ساختار بافتی شل و باز مورد استفاده دارد. ساختار ویژه بافت این پارچه در حقیقت نوع خاصی از بافت تاری پودی ساده است که نخ های تار و پود یک فرم شطرنجی را به وجود می آورند. 

گونی هاپسک

شاخص ویژه پارچه هاپسک

خاص بودن این پارچه به واسطه غیر رسمی بودن و شفاف بودن آن است که در عین حال دارای یک موج منحصر به فرد نیز می باشد. این پارچه در تابستان یک جایگزین عالی برای پارچه فلانل(flannel) و توئید(tweed) است که در فصل گرم سال پر طرفدار هستند. لازم به توضیح است که اصولا در ساختار بافت و نخ های استفاده شده در بافت این پارچه به طور نامحسوس از الیاف رنگی استفاده شده است.

جنس پارچه هاپسک

پارچه هاپسک می تواند از جنس های متنوعی تولید شود که از جمله آن موازد زیر هستند:

  • پشم
  • ترکیب پشم و پنبه
  • ترکیب پنبه یا پشم با الیاف سینتتیک همچون پلی استر

ساختار بافت و کاربرد

به واسطه ساختار بافت، این پارچه بسیار حساس است(مخصوصا به سایش)، از این رو از این پارچه کمتر در تولید شلوار استفاده می شود. استفاده از هاپسک در شلوار، در کوتاه مدت باعث آسیب جدی در قسمت های مختلف، مخصوصا در قسمت فاق شلوار می شود.