پارچه پوپلین

پارچه پوپلین یکی از معروفترین و پرکاربردترین پارچه های مورد استفاده در تولید پیراهن های مردانه به حساب می آید. نام این پارچه از کلمه فرانسوی papelino گرفته شده است.
نام دیگر این پارچه تبینت(tabinet) است. وزن این پارچه در محدوده 100 گرم بر متر مربع معمولا می باشد. قیمت مناسب این پارچه یکی از شاخص های مثبت بودن آن به حساب می آید.
این پارچه معمولا از جنس 100 درصد پنبه تولید می شود. با توجه به خاصیت چروک پذیری این نوع پارچه این روز ها از الیاف پلی_استر و بعضا لاکرا نیز در تولید آن استفاده می شود. ساختار بافت این پارچه از نوع ساده بود و تمامی نخ های تار و پود به صورت یک در میان از رو و زیر یکدیگر عبور می کنند.(تصویر ۲)
پارچه پوپلین
ویژگی خاص و متمایز کننده برای پارچه پوپلین وجود یک ظاهر راه راه محو در راستای عرضی آن می باشد. این اتفاق به دلیل تفاوت در ضخامت نخ(نمره نخ) استفاده شده در ساختار تار و پود بوده، به طور که نخ تار نازک و ظریف انتخاب می شود و از نخ پود تا حدودی پفکی تر استفاده می شود.(تصویر ۲ و ۳)
پارچه پوپلین
این پارچه در نگاه اول حس خشکی را به مخاطب انتقال می دهد، اما زیر دستی نرم دارد و همین حس لمسی عالی باعث پرطرفدار شدن این پارچه شده است.
از پارچه پوپلین علاوه بر تولید پیراهن مردانه، جهت تولید انواع دامن، شومیز و مانتو زنانه نیز استفاده می شود.
پارچه پوپلین