پارچه Ripstop

یکی از پارچه هایی که این روزها نقش نسبتا پر رنگی در زندگی روزمره ما دارد Ripstop است. شاید طی روز به کرات با محصولاتی مواجه باشید که از این پارچه تهیه شده باشند و حتی نظر شما را به واسطه نوع بافت برجسته ای که دارند به خود جلب نمایند. پارچه Ripstop از نوع تاری پودی است و اغلب از جنس نایلون تهیه می شود. ساختار بافت این پارچه به نحوی است که آن را در برابر جرخوردگی و گسیختگی مقاوم می کند.

در جریان بافندگی، رشته نخ تقویت شده(ضخیم) در فواصل منظم(5 تا 8 میلیمتر) در یک الگوی متقاطع بافته می شود.

کاربرد پارچه ripstop

مزایای پارچه Ripstop

از مزایای مهم این پارچه می توان به نسبت استحکام بالای آن در برابر نیروی وارده دانست.

مقاومت بالای این پارچه در برابر جر خوردگی نیز مزیت بزرگی برای آن خواهد بود. برش های کوچک در ساختار این پارچه به راحتی منجر به جرخوردگی نخواهد شد.

انواع این پارچه

الیاف مورد استفاده در تولید این پارچه شامل پنبه، ابریشم، پلی استر، نایلون و پلی پروپیلن می باشد. هر یک از این الیاف به همراه نایلون که در تقاطع های بافت با هدف افزایش مقاومت پارگی استفاده می گردد ترکیب خواهند شد.

کاربرد پارچه ripstop

کاربردها

استفاده از این پارچه عمدتا با هدف کاهش سطح ساییدگی پارچه که در تماس مستقیم با زمین و باد قرار دارند استفاده می شود.

ازجمله کاربرد های این پارچه می توان به جهیزات کمپینگ از قبیل چادرهای سبک، کوله های پشتی، کیسه های خواب اشاره نمود. در صنایع مختلف همچون دریانوردی و هوانوردی نیز این پارچه کاربرد دارد. بادبان ها در قایقهای بادبانی، بالن ها، کایت، چتر نجات اشاره نمود.

پرچم ها، بنر ها که به پارچه سبک با مقاومت بالا نیاز دارند نیز بستری برای استفاده این پارچه ها خواهد بود. از نمونه های خاص این نوع پارچه در لباس های نظامی، پارچه محافظ بخش نومکس لباس های آتش نشان ها، لباس های کار، کوله پشتی، کیف و چمدان پر کاربرد ترین بخش های استفاده از این پارچه می باشد.

کاربرد پارچه ripstop