چسب وِلکرو چیست؟

چسب وِلکرو یکی از قدیمی ترین و کاربردی ترین ملزومات در صنعت پوشاک و تولید انواع لباس است. کلمه وِلکرو(velcro) برگرفته شده از دو کلمه velvet به معنی مخملی و crochrt  به معنی قلاب می باشد.

چسب وِلکرو چیست؟

چسب وِلکرو اولین بار توسط شخصی به نام جورج دِمسترال اهل کشور سوئیس در سال ۱۹۴۱ اختراع شد. ذهنیت ابداع این چسب زمانی به ذهن جورج رسید که تعدادی گیاه خاردار روی سطح لباس خود و بدن سگش پیدا کرد. آقای دِمسترال به عنوان یک محقق و کار‌آفرین گیاه خاردار را زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار داد و متوجه شد قلاب‌های کوچکی روی سطح گیاه وجود دارد.

او همچنین با بررسی سطح پارچه لباس و موی سگ آگاه شد حلقه‌هایی کوچکی وجود دارد که باعث می‌شود قلاب‌های گیاه به خوبی به سطح آن‌ها بچسبد. بر این اساس آقای دِمسترال به نتیجه رسید که از این اتفاق می توان به خوبی و به شکل مطلوب تری بهره گرفت. او بر روی این اتفاق نزدیک به هشت سال مطالعه و بررسی کرد.

بخش های مختلف:

‏‎چسب وِلکرو از دو بخش مجزا تشکیل شده است. یک بخش شامل قلاب‌های خشک، بخش دیگر از حلقه های نرم تشکیل شده است. هر دو بخش چسب ولکرو معمولا از نایلون تولید می‌شوند با این تفاوت که پروسه تولید متفاوتی دارند.

کاربردها:

چسب ولکرو در انواع و ابعاد مختلفی وجود دارد. از چسب ولکرو در صنعت پوشاک در تولید کاپشن، سوئیشرت، کیف، کفش و انواع لباس ورزشی استفاده می‌شود.

چسب ولکرو
چسب ولکرو