6 نکته نگهداری لباس مشکی

همانطور که از عنوان متوجه شدید قصد داریم در رابطه با لباس های مشکی و روش های نگهداری رنگ این لباس ها صحبت داشته باشیم. یکی از اتفاقات بدی که ممکن است برای لباس‌های به رنگ مشکی رخ دهد این است که رنگ این لباس ها بور می شود. رنگ لباس های مشکی زمانی که تغییر می کنند و فرم جدیدی به خودشان می گیرد در اصطلاح گفته می‌شود که بور شده است. این اتفاق یکی از  بدترین رخداد هایی است که می تواند برای یک لباس به رنگ مشکی رقم بخورد. به همین خاطر قصد دارم مواردی را برای شما توضیح دهم تا این مشکل دیرتر ،کمتر و تا حد امکان اصلاً برای لباس مشکی شما رخ ندهد.

در این مطلب به شش باید و نباید مهم در رابطه با لباس های مشکی اشاره می شود. این باید و نباید ها شامل موارد مختلفی است که به ترتیب بیان می شوند. اما قبل از اینکه وارد این شش مورد اساسی شویم، ابتدا می بایست به یک مورد مهم توجه شود. همه لباس ها از جمله لباس های به رنگ مشکی داره یکسری لیبل به عنوان لیبل مراقبتی هستند. به طور قطع مصرف کنندگان لباس های مشکی قبل از اینکه هر اقدامی در رابطه با لباس های خود انجام دهند، می بایست به این لیبل‌های مراقبتی دقت کامل و کافی شده و بر اساس دستورات این لیبل اقدامات شستشویی صورت بگیرد. با بیان این موضوع مهم به سراق شش مورد خواهیم رفت.

مورد اول این است که همیشه باید مراقب لکه ها و مشکلات ریز که ممکن است روی لباس‌های به رنگ مشکی رخ دهد باشید. به طور کلی باید به این لکه ها و این مشکلات ریز سریع رسیدگی شود، چرا که اگر این لکه ها و مشکلات برای زمان طولانی بر روی لباس باقی بمانند، اگر بعد از چند روز، زمانی که قصد لکه بری از روی لباس داشته باشید، همزمان ممکن است که به رنگ لباس نیز آسیب برسد. پس اگر روی لباس مشکی شما لکه ایجادشد می بایست خیلی سریع بابت لکه بری اقدام نمایید.

لباس مشکی - مهندس مسعود طالاری - پارچه شناسی

مورد دوم، شستشو با آب سرد می باشد. مخاطبین گرامی همواره به خاطر داشته باشد که همیشه یکی از مشکلات اساسی برای لباس های تیره و مخصوصا مشکی آب گرم می باشد. باید بدانید آب گرم باعث بور شدگی و تغییر رنگ لباس می شود. این در حالی که آب سرد در عین حالی که باعث تمیزی لباس می شودبه رنگ آن نیز آسیبی نمی رساند.

در مورد سوم اشاره می شود که همیشه  لباس های رنگ مشکی را پشت و رو کنید و بشویید. البته  ما همیشه معتقد بر این هستیم که تمام لباس ها باید به صورت پشت رو شسته شسته شوند، اما در رابطه با رنگ مشکی گفته می شود که حتما این کار انجام شود. در جریان شستشو، ساییدگی روی سطح پارچه لباس می تواند خیلی سریع رنگ لباس را از بین ببرد، این در حالی است که پشت لباس برای شما اهمیت ندارد، همیشه این روی لباس است که اهمیت داشته و در درجه اول اهمیت است.

لباس مشکی - مهندس مسعود طالاری - پارچه شناسی

مورد چهارم؛ این مورد به این موضوع اشاره دارد که لباس های به رنگ مشکی، همیشه با رنگ های همسان شسته شود. این موضوع در درجه اول باعث می شود به رنگ‌های دیگر آسیب نرسد؛ در درجه دوم اگر رنگ های دیگر ممکن است به لباس به رنگ مشکی آسیب برسانند با این اتفاق جلوگیری شود.

لباس مشکی - مهندس مسعود طالاری - پارچه شناسی

در مورد پنجم گفته می‌شود که از شوینده مناسب استفاده شود. پیشنهاد من به شما این است که کمتر از پودر استفاده شود و بیشتر از شوینده های مایع استفاده گردد تا لباس ها کمتر آسیب ببینند. موضوع مهم دیگر این بخش استفاده از اندازه مناسب میزان شوینده است. نباید شوینده خیلی استفاده شود، حجم بالای شوینده می تواند مشکلاتی ایجاد کند. باید بدانید که اگر نتوانید به صورت کاملا شوینده را از لباس خارج کنید، شوینده باقیمانده می‌تواند تاثیرات مخربی بر روی رنگ لباس داشته باشد.

لباس مشکی - مهندس مسعود طالاری - پارچه شناسی

مورد ششم؛ سعی کنید از خشک کن ماشین لباسشویی برای خشک کردن لباس های رنگ مشکی استفاده نکنید. این بسیار موضوع مهمی است. همواره پس از اتمام شستشو در ماشین لباس شویی، لباس های مشکی را به همان شکل برداشته و از طریق آویزان کردن در سایه خشکشان کنید.

لباس مشکی - مهندس مسعود طالاری - پارچه شناسی

این ۶ مورد به طور کامل در فایل تصویری پایین نیز توضیح داده شده است: