الیاف بایسون

در این مطلب نوعی الیاف طبیعی لوکس به نام الیاف بایسون معرفی خواهد شد. بدون تردید بسیاری از ما الیاف پشم را به عنوان مهمترین و الیاف ابریشم را به عنوان لوکس ترین الایف طبیعی حیوانی می شناسیم. اما آیا در واقعیت الیاف حیوانی تنها به این دو نوع محدود می شود؟

بایسون

بایسون نام نوعی گامیش وحشی است که امروزه در دو نژاد امریکایی و اروپایی در طبیعت وجود دارد. نوعی اروپایی این حیوان به نسبت نوع امریکایی ظاهر و پوشش مویی متفاوت تری دارد. از طرفی الیاف بایسون که موضوع بحث ما در این مطلب است عموما از بایسون با نژاد امریکایی تولید می شود.

معرفی الیاف بایسون - مسعود طالاری - پارچه شناسیالیاف بایسون

موضوعی که راجع به بایسون ها جذاب است زیست آسان آنها در شرایط آب و هوایی گرم است. همزمان با شروع فصل سرما نوعی پوشش کرکی شکل روی سطح بدن بایسون ایجاد می شود. این پوشش مویی به حیوان کمک می کند تا سرد ترین شرایط آب و هوایی به راحتی بتواند زنده بماند و زندگی کند. این تغییرات در کل پوشش بدن حیوان و به طور خاص تر در سر و گردن آنها ایجاد می شود. پوشش کرکی با شروع فصل گرم سال دیگر برای بایسون کارایی نخواهد داشت، از این رو از سطح بدن حیوان شروع به ریزش می کند. این پوشش مویی منحصر به فرد در حقیقت همان الیاف بایسون است که شاخص عایق گرمایی آن مهمترین فاکتور برای ارزشمند بودن این الیاف خواهد بود. الیاف بایسون با نام پشم بایسون و کرک بایسون نیز شناخته می شود.

نایاب بودن الیاف بایسون

سوالی که اینجا مطرح می شود این است که به چه علت نام بایسون و الیاف گرفته شده از این حیوان نام آشنایی برای ما ندارد؟ جواب ساده است. در قرن نوزدهم تعداد بایسون ها بسیار زیاد بود. از طرفی با توجه به جثه بزرگی که بایسون ها داشتند یک منبع مناسب برای غذا به حساب می آمد و همینطور پوست این حیوان نیز ماده اولیه مناسبی برای تولید انواع لباس گرم می توانست باشد. از این رو کشتار این حیوان به طرز عجیبی گسترده شد تا آنجا که نسل این نوع حیوان به شکل باورنکردنی در معرض انقراض قرار گرفت. معروف ترین تصویر از کشتار بایسون ها کوه بزرگی از جمجمه این حیوان است که روی هم گذاشته شده اند. بایسون ها طی سال های اخیر تحت نظارت سازمان های محیط زیستی قرار گرفتند اما با این وجود شکار بایسون طی سال های اخیر با وجود کاهش شدید همچنان وجود دارد. امروزه پوست بایسون به قیمت نسبتا بالایی به صورت کاملاً قانونی در وب سایت ها به فروش می رسد.

معرفی الیاف بایسون - مسعود طالاری - پارچه شناسیشاخص های الیاف بایسون

  • الیاف بایسون به طرز شگفت آوری نرم است.
  • این الیاف دوام خوبی دارند.
  • به واسطه توخالی بودن این الیاف عایق خوبی برای گرما هستند.
  • به طور طبیعی شاخص مهم ضد میکروب را دارا هستند.
  • ایجاد آلرژی نمی کنند.
  • خاصیت عایق خود را در حالت خیس همچنان حفظ می کند.
  • مقاومت خوبی در برابر نمدی شدن دارد.

کاربرد الیاف بایسون

این الیاف با توجه به میزان محدود تولید و قیمت بالایی که دارند امروزه کمتر به صورت خالص و بیشتر به صورت مخلوط با الیاف دیگر همچون پشم ابریشم و کشمیر استفاده می شود. از الیاف بایسون در تولید محصولات متفاوت همچون جوراب کلاه و شال گردن و دستکش استفاده می شود. همانطور که در تصویر زیر نیز دیده می شود یک شال گردن و کلاه از جنس الیاف بایسون در ترکیب با نایلون تولید شده است با قیمت 85 دلار جهت فروش ارائه شده است.

معرفی الیاف بایسون - مسعود طالاری - پارچه شناسی

کانال یوتیوب پارچه شناسی

توضیحات مربوط به الیاف بایسون در این فیلم منتشر شده در کانال یوتیوب پارچه شناسی به طور کامل تر ارائه شده است.