لباس بازیگران

پیکی بلایندرز (به انگلیسی: Peaky Blinders)، نام یک سریال درام، جنایی و تاریخی انگلیسی محصول شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی دو است. داستان حول محور کیلین مورفی در نقش تام (توماس) شلبی، رهبر یک گروه تجارت خانوادگی است. اکثر بازیگران این سریال و از جمله آن شخصیت تام در جریان سریال کلاهی به سر دارند که کلاه نیوزبوی(newsboy) یا کپ تخت(flat cap) نام دارد که با نام بیکربوی(baker boy) هم شناخته می شود.

پارچه توید معمولاً در کت‌ها، کت‌های شکاری، لباس‌های نظامی و پالتو ها استفاده می‌شود، اما تولید این سبک کلاه از این نوع پارچه همواره مرسوم بوده است. در این سریال پارچه به کار رفته در تولید این کلاه ها در بیشتر مواقع از نوع توئید بود. پارچه توئید انواع مختلفی دارد اما نوع خاصی که در این کلاه ها استفاده شده بود بیشتر از نوع جناقی و دونگال بود.

تولید کلاه های تخت به تعداد قابل توجهی از تولید سالانه پارچه توئید در جهان را به خود اختصاص می دهد. جالب آن که اگر شما نام این کلاه را در گوگل سرچ کنید شخصیت تام شلبی از سریال پیکی بلایندرز به طور قطع در بین تصاویر دیده می شود. و به نوعی این سبک کلاه از پارچه توئید به کلاه پیکی بلایندرز هم معروف شده است.